• info@altinovasigorta.com
  • +90 537 490 7862
KASKO Bize yazın size biz ulaşalım
KASKO

KASKO

Kasko Nedir?

Araçları, karşılaşabilecekleri her türlü riske karşı güvence altına alan sigortaya kasko denir. Bu riskler genel olarak; trafik kazaları, yanma, çalınma veya çalınmaya teşebbüs edilmedir.

Kasko sigortası, bir yıllık olarak düzenlenir. Sigortalıyı bu süre içerisinde sigorta kapsamındaki risklere karşı bir yıl boyunca finansal anlamda güvence altına alır.

Kasko isteğe bağlı olarak yapılır. Kaskoda amaç, karşı araçtaki hasar ile değil sigortalı araçtaki hasar ile ilgilenmektir. Aracınızda oluşan hasarı poliçede yer alan maddelere göre kısmen veya tamamen karşılar.

Kasko Çeşitleri Nelerdir?

Poliçenin kapsadığı teminat doğrultusunda kaskonun 4 çeşidi bulunuyor. Bunlar;

Dar Kasko; Kasko sigortası genel şartlarında yer alan ana teminat grubunun bir kısmı için teminat verilir. Araçta oluşabilecek her türlü hasarlar teminat altına alınmadığı için “mini kasko” olarak da kabul edilir. Fiyat olarak uygun olsa da bütün teminatları karşılamadığı için pek tercih edilmiyor. Dar kaskoya giren teminatlar şunlardır;
- Aracınızın kara veya demir yolunda motorlu ya da motorsuz araçlarla çarpışması
- Park veya hareket halindeyken araca bir cismin çarpması ya da araç sahibinin bir cisme çarpması
- Üçüncü kişiler ile fiil ehliyetine sahip olmayan kişilerin araca verdikleri zararlar
- Aracın yanması
- Aracın çalınması veya çalınmaya teşebbüs etmesi

Kasko; Kasko sigortası genel şartlarında yer alan ana teminat grubunun tamamı bulunur. Genel şartlar; çarpma, çarpılma, çarpışma, yangın çıkması sonucu hasara uğraması, çalınmasıdır. Üçüncü kişilerce aracınıza zarar verilmesi halinde de otomobilinizi teminat altına alınıyor. Ana teminatları kapsadığı için “genel kasko” veya “düz kasko” olarak da adlandırılıyor.

Genişletilmiş Kasko; Genel kasko poliçesine göz önünde bulundurulan bazı risklere göre ek teminatlar ekleniyor. Genel kasko poliçenize ekletebileceğiniz ek teminatlar şunlardır;
-Grev, lokavt, halk hareketi, terör eylemleri
-Deprem, yanardağ püskürmesi, sel, su baskını
-Aracın anahtarının kaybolması veya çalınması halinde kilit sisteminin değiştirilmesi
-Sürücü ve yolcuları kazalara karşı ferdi kaza teminatı
-Eskime payı düşme teminatı
-İhtiyari mali mesuliyet teminatı
-Hukuksal yardım teminatı
-Enflasyon teminatı
-Kullanım kaybı teminatı gibi
-Alevsiz yangın teminatı

Tam Kasko; Kasko sigortası genel şartlarında yer alan ana teminatları ve ek teminatların tamamını kapsar. Sürücüler arasında “full kasko” olarak da bilinir.

Hemen İletişime Geç

Diğer Hizmetlerimiz