• info@altinovasigorta.com
  • +90 537 490 7862
Neden DASK (Zorunlu Deprem Sigortası) Yaptırmalıyız? Bize yazın size biz ulaşalım
Neden DASK (Zorunlu Deprem Sigortası) Yaptırmalıyız?

Bilindiği üzere ülkemiz aktif fay hatları üzerinde kurulu bir ülke konumundadır. Gerek geçmişte yaşadığımız üzücü tecrübeler gerekse bilimsel araştırmalar gösteriyor ki biz bir deprem ülkesiyiz.

Özellikle 1999 depremlerinde yaşanan maddi ve manevi büyük kayıplardan sonra hem devlet hem de sivil toplum kuruluşları deprem ile ilgili çok daha hassas ve çok daha temkinli olmaya başladı.

Doğal Afet Sigortaları Kurumu kısa adıyla DASK’ın kuruluşu ise bahsedilen bu gelişmelerin hemen ardından 2000 yılında bir devlet kurumu olarak kurulmuştur. DASK, yaşanan depremlerden sonra hayatın daha hızlı normal seyrine dönmesi için kurulmuş olup ’99 depremindeki mağdur depremzedelerin kayıplarının çokluğu bu organizasyonun kuruluşunu hızlandırmıştır.

Zorunlu deprem sigortası yaptırıldığı takdirde deprem sebebiyle evinizde oluşan maddi hasarlara karşı kendinizi güvence altına almış oluyorsunuz. Örneğin; deprem nedeniyle evinizin çatısı çökmüşse bu zararı sigortanız karşılamaktadır.

Peki DASK Yaptırmazsam Ne Olur?

305 sayılı Afet Sigortaları Kanunu gereğince tapu ve elektrik/ su aboneliği işlemleri için Zorunlu Deprem Sigortası şartı aranır.

  • Eviniz için alım satım ya da kiralama gibi tasarruf işlemleri yapamazsınız.

  • Evinizin elektrik ve su aboneliğini başlatamazsınız.

  • Tapu tescil işlemlerinizi yaptıramazsınız.

  • Depremden kaynaklanan olası bir hasar karşılanmıyor.

DASK’ı Nasıl Yaptıracağım?

Zorunlu deprem sigortasınız yaptırabilmeniz için sigortalının(ev sahibinin) kimlik ve iletişim bilgileri ile sigortalanacak binanın açık adresi, tapu bilgileri, inşa yılı, yapı tarzı, toplam kat sayısı ve hasar durumu sigorta şirketine bildirmesi gerekmektedir. Dilediğiniz anda teklif almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Hemen İletişime Geç

Altınova Sigorta ile güven dolu yarınlar için, doğru adım at.

Hemen Başvuru Yap

Altıonva Sigorta Hizmetlerimiz